Polecane lektury
- Jak tu nie zwariować, wyd. Muza S.A. 2018
- Edward Krzemiński w rozmowie z Ireną Stanisławską
Długa ale bardzo interesująca rozmowa z dr Edwardem Krzemińskim o zdrowiu psychicznym, różnych chorobach, dolegliwościach emocjonalnych, lękach, zaburzeniach i typach osobowości. Podtytuł "na herbatce u psychiatry" zachęca by nie obawiać się wizyty u lekarza.
- Twój mózg. Jak zadbać o siebie naprawdę
- Michel Cymes, wyd. Andromeda 2018
Zrozumiałym językiem i z dużą dozą humoru o naszym mózgu. Trochę wiedzy i ciekawostek, trochę porad jak zadbać o siebie i zrozumieć jak działamy i czy możemy to robić lepiej.
Jak dbać o kondycję naszego mózgu dbając o ciało i pogodę ducha. - Stając się sobą
- Irvin.D.Yalom - wyd.Czarna Owca 2018
Wiele osób korzystających z usług terapeutycznych zastanawia się kim jest ta osoba, której powierzam moje sekrety, kłopoty i troski, licząc na pomoc w rozwiązaniu problemów. Czy jest w swoim prywatnym życiu taka wszechwiedząca i nie ma żadnych zmartwień?
Teraz możemy poczytać co o sobie pisze znakomity psychiatra, terapeuta i autor wielu książek i podręczników. Irving Yalom daje nam do rąk szczery, niekiedy aż do bólu, pamiętnik psychiatry. - Harmonijny rozwój dziecka
(o tym jak wspomagać dziecko w jego rozwoju)
- Sally Goddard Blythe, Świat Książki, Warszawa
Książka, napisana przez praktyka – terapeutkę dziecięcą, przedstawia przebieg rozwoju sensomotorycznego w pierwszych latach życia dziecka. Autorka podkreśla znaczenie ruchu, doświadczeń zmysłowych, muzyki oraz doświadczeń środowiskowych w przygotowaniu mózgu do dalszego uczenia się. Istnieje neurologiczna zależność między ruchem a uczeniem się. Wczesny okres aktywności ruchowej dziecka wpływa na rozwój równowagi, umiejętności kontrolowania ciała, rozwój mowy, emocji oraz funkcji poznawczych. Warto wiedzieć, że możliwość ruchu w pierwszych i późniejszych latach życia dziecka jest podstawą tego, aby mózg rozwinął niezbędne predyspozycje intelektualne.
W dzisiejszych czasach, dzieci większość czasu spędzają w pozycjach statycznych, przed ekranami komputerów, laptopów, tabletów oraz telefonów komórkowych. Ruch oraz aktywność fizyczna, coraz częściej stają się zajęciem dodatkowym, a nie elementem codziennego życia dziecka. Autorka podkreśla, iż warto pamiętać o tym, że mózg kontroluje ciało, ale ciało (ruch) ma duże możliwości aby wpływać na rozwój mózgu (może „uczyć” mózg). Mając tego świadomość, rodzice powinni wspierać rozwój sensomotoryczny dziecka. O tym jak to robić, dowiecie się Państwo po przeczytaniu książki. - Sposób na alzheimera
- dr Dean Sherai, dr Ayesha Sherzai
Choroba Alzheimera została uznana za chorobę XXI wieku. Dotyka ponad 47 milionów ludzi na całym świecie. Autorami polecanej książki są uznani neurolodzy, którzy badają wpływ zdrowego stylu życia na zapobieganie zanikowi funkcji poznawczych. Prezentują analizę i omówienie wyników badań oraz pokazują, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania, a nawet powstrzymać objawy choroby. Zawarty w książce kwestionariusz pomoże czytelnikowi ocenić ryzyko zachorowania na alzheimera. Praktyczne wskazówki obejmujące m.in. trening koncentracji uwagi i pamięci, techniki poprawiające jakość snu, odpowiednią dietę, techniki relaksacyjne, ćwiczenia fizyczne oraz metody zwalczania stresu i techniki relaksacji - pozwolą zapoznać się ze sposobami zapobiegania skutkom choroby.
- Czy mam depresję i co mogę na to poradzić – poradnik dla nastolatków
- Shirley Reynolds, Monika Parkinson
Pozycja ta stanowi uzupełnienie książki „Depresja u nastolatków – poradnik dla rodziców” tych samych autorów i jest adresowana do młodzieży. Pozwoli młodemu czytelnikowi zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z depresją i pomoże rozpocząć proces zdrowienia. Poradnik zawiera historie osób zmagających się z chorobą, ćwiczenia interaktywne do codziennego wykorzystania oraz wskazówki, gdzie można zwrócić się po pomoc i dodatkowe wsparcie.
- Depresja u nastolatka – poradnik dla rodziców
- Monika Parkinson, Shirley Reynolds
Badania wykazały, że około 10% nastolatków doświadcza jakiejś formy depresji lub obniżenia nastroju. Wielu rodziców obserwując smutek i przygnębienie u swojego dziecka niepokoi się, że może to dotyczyć również jego.
Książka napisana przez dwie ekspertki doświadczone w leczeniu depresji u młodych ludzi pomoże (nie tylko rodzicom) poznać mity i fakty na temat tej choroby oraz strategie pomocne w jej pokonywaniu. Rodzice będą mieli okazję dowiedzieć się na co warto zwrócić uwagę i jak wspierać swoje dziecko w odzyskiwaniu dobrego samopoczucia. - Przeznaczenie, traf, przypadek
- Jacek Cygan
Pełen ciepła, miłości do ludzi i świata zbiór opowiadań autora wielu znakomitych, poetyckich tekstów piosenek pozwoli czytelnikowi na chwilę refleksji nad życiem pełnym wydarzeń, których głęboki sens dostrzegamy często dopiero po latach. Czy istnieje przeznaczenie? Czy o naszym życiu decyduje jedynie splot przypadków? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, proponujemy podróż w magiczny świat bohaterów opowiadań, opisany po mistrzowsku przez Jacka Cygana i zilustrowany przepięknymi fotografiami autorstwa Leszka Mądzika.
- Uparte dzieci. Od konfliktu do współpracy.
- Robert J. MacKenzie
Jeśli martwisz się, że Twoje dziecko jest nieposłuszne, to „mały terrorysta”, a Ty czujesz się bezradny z powodu małej skuteczności dotychczas stosowanych metod wychowawczych – sięgnij do tej książki. Dowiesz się z niej jak wychowywać dziecko o silnym charakterze, jak z nim współpracować zamiast walczyć, w jaki sposób wprowadzać zdrową dyscyplinę, budować lepsze relacje i tworzyć dobrą atmosferę w domu.
- Mózg nastolatka. Jak przetrwać dorastanie własnych dzieci
- Frances E. Jensen i Emy Ellis Nutt.
Jeśli próbujesz zrozumieć swoje dorastające dziecko, a ono stale Cię zaskakuje, zadziwia i niepokoi – to książka właśnie dla Ciebie. Dwie autorki, z których jedna jest lekarzem neurologiem i matką dwóch nastoletnich synów, druga znaną amerykańską dziennikarką pracującą w „The Washington Post”, w przystępny sposób pomogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań nurtujących rodziców, rozwiać ich wątpliwości i zrozumieć zachowania nastolatków.
- Zapamiętani
- Jacek Bocheński
Prozaik i eseista wspomina z czułością swych kolegów po piórze. Zbiór krótkich tekstów z osobistymi odniesieniami, często z dawką humoru, o znanych pisarzach jak Herling-Grudziński, Leszek Kołakowski, Zbigniew Herbert czy Anka Kowalska. W tekstach przeplatają się notki biograficzne z wydarzeniami polityczno-historycznymi i osobistymi refleksjami.
- Mężczyźni objaśniają mi świat
- Rebecca Solnit
Wyd. Karakter
Amerykańska eseistka i historyczka porusza trudny, ale bardzo aktualny i dyskutowany temat przemocy symbolicznej i fizycznej wobec kobiet. Książka jest zbiorem tekstów o współczesnym patriarchacie. Poważne tematy w dość przystępnej literacko formie.
- Wszechświat krok po kroku
- Łukasz Lamża
Wyd. Copernicus Center Press
Książka dla tych, którzy nie zagubili dziecięcej ciekawość. Autor, filozof przyrody, uważa, ze świat jest dziełem artystycznym. Pisząc o świecie, który nas otacza, o jego przedziwnych i tajemniczych początkach, nieustannie się tym światem zachwyca. Mimo sporej dawki wiedzy czytanie nie powinno sprawić trudności, bo wg. autora „książka jest dla wszystkich powyżej gimnazjum”.
- Nieudana terapia
- J.A. Kottler, J. Carlson
Światowej sławy terapeuci zwierzają się ze swych błędów, potknięć i porażek w pracy zawodowej. Analizują je i starają się nie usprawiedliwiać lecz wyciągnąć z nich praktyczne wnioski dla doskonalenia zawodowego. Momentami zaskakują szczerością twierdząc jednocześnie, że prowadzenie terapii to najcięższa zarobkowa praca umysłowa.
Książka może zainteresować nie tylko terapeutów, ale również pacjentów. - Duchowe życie zwierząt
- P. Wohlleben
Mądra i piękna książka leśnika-ekologa. O miłości, przywiązaniu, lęku, ciekawości, trosce, przyjaźni, wstydzie, smutku i zaradności. Śledząc świat zwierząt dowiadujemy się o nas, istotach dwunożnych jak bardzo jesteśmy do zwierzaków podobni.
- 30 sekund
- Sylwia Kubryńska
Jak opresyjne wychowanie dziewczynki wpływa na zachowania kobiety, czemu depresja tak często dotyka kobiet, jak uczyć się mówienia "nie". Opowieść oparta na autentycznych relacjach kobiet.
- Fitness mózgu
- A. Fernandez, E. Goldberg, P. Michelin
Książka ta nie jest zbiorem ćwiczeń, które trenują głównie umiejętność ich rozwiązywania i mają małe przełożenie na życie codzienne. Znajdziecie w niej natomiast zbiór rad, jak zmienić swoje życie i codzienną aktywność z korzyścią dla tego jakże ważnego organu. Ponadto dowiecie się jak zbudowany jest mózg, co to jest neuroplstyczność, dlaczego odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne mają znaczenie oraz jak wplywa stres na nasz umysł. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą poprawić swoją sprawność umysłową na wiele lat.
- Terapia jąkania u dzieci w młodszym wieku szkolnym.
(Podręcznik dla logopedów)
- Carl W. Dell Jr.
Książka ta zawiera czytelną teorię i zbiór wypróbowanych metod pracy z dziećmi jąkającymi się. Jej idea opiera się na przekonaniu, że kluczem do rozwiązywania problemu jąkania u dzieci jest wczesna interwencja, która pozwala zahamować niekorzystny bieg wydarzeń, prowadzący do pogłębienia się trudności. Jeżeli jednak dziecko zostało objęte terapią wystarczająco wcześnie, ma szansę całkowicie pozbyć się problemu.
Książka mówi także o obawach i wątpliwościach przeżywanych przez samych logopedów. Warto ją przeczytać. - Dopóki życie trwa
(Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena lat 85)
- Hendrik Groen
Choć żyjemy w szybko starzejącym się społeczeństwie, unikamy tematów związanych ze starością. Wolimy zajmować się podtrzymywaniem urody i zdrowia. Warto więc zajrzeć do proponowanej lektury, lekkiej, gorzko-zabawnej i mądrej. Może inaczej spojrzymy na naszych dziadków lub rodziców.
- Udar. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich.
- praca zbiorowa
Książka, która w przystępny sposób przedstawia fakty dotyczące udarów mózgu i pomocy jaką można uzyskać. Znajdziecie w niej informacje skąd się biorą udary i jak im przeciwdziałać, jak rozpoznać pierwsze objawy, jakie są dostępne metody leczenia, jak żyje się osobom po udarze i gdzie szukać pomocy. Książka, którą każdy powinien mieć pod ręką, bo choroby naczyniowe mózgu to jedne z najczęstszych przyczyn zgonów i niepełnosprawności w Polsce.
- Czasem czuły, czasem barbarzyńca
- T.Kwaśniewski, J.Masłowski
Bardzo osobista, mądra, a przy tym dowcipna książka o męskości. Jak z chłopca staje się mężczyzna, jaka jest rola matek, a co mają do zrobienia ojcowie, o seksie, trudnym rodzicielstwie, pracy i zdrowiu rozmawia dziennikarz i terapeuta. Przewodnik po męskości dla mężczyzn i ważna lektura dla kobiet.
- Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu
wyd. Znak - J.Vetulani, G.Strzelczyk
Jak ma się wiara do rozumu, co kryje nasz mózg a co dusza. O życiu, śmierci, miłości, religii i ateizmie oraz tajemnicach naszego mózgu rozmawia profesor neurologii, ateista, z doktorem teologii. Przyjazna, mądra rozmowa z dwu krańcowo odległych pozycji.
- Anatomia miłości
- Robin Dunbar
Okładka w ostrych kolorach i zachęcający podtytuł „Co nauka mówi o namiętnościach człowieka” mogą sugerować, że to nowy poradnik dla zakochanych. Tymczasem, autor, profesor antropologii oraz psychologii, analizuje zjawisko zakochania i jego następstw w oparciu o m.in. neurobiologię, psychologię oraz badania zachowań zwierząt. Próbuje odpowiedzieć na pytania co się dzieje w naszym mózgu gdy zakochujemy się, zdradzamy, zazdrościmy lub cierpimy z powodu porzucenia. Dlaczego, również w tym zakresie, są tak wyraźne różnice między kobietami i mężczyznami.
Mimo przekazywania dużej dozy wiedzy z różnych dziedzin, autor pisze lekko i dowcipnie, zachęcając do przyjrzenia się sobie i naszym najbliższym. - Wybieraj wystarczająco dobrze
(Książka pokazuje jak żyć w świecie nadmiaru i nie zwariować.)
- Agnieszka Jucewicz
17 rozmów Agnieszki Jucewicz, współautorki książek "Żyj wystarczająco dobrze" i "Kochaj wystarczająco dobrze", z najlepszymi psychologami i psychoterapeutami - wśród nich m.in. Alan Bernstein, Ewa Chalimoniuk, Roman Cieślak, Wojciech Eichelberger, Agnieszka Iwaszkiewicz, Magdalena Kaczmarek, Zofia Milska-Wrzosińska, Paweł Pilich, Susan Pinker, Barry Schwartz, Anna Srebrna odpowiadają na pytania o to, jak przetrwać w świecie, który od narodzin do śmierci każe dokonywać nieustannych wyborów, w przeróżnych dziedzinach życia - od codziennych zakupów, poprzez zdrowie, pracę, aż do seksu, związków i wychowania dzieci. Każda z nich wydaje się przy tym optymalna, i każda opatrzona jest równie skutecznym komunikatem reklamowym. Jak wybierać tę najlepszą dla nas?
- Nagi umysł
- prof. Bogusław Pawłowski i Tomasz Ulanowski
(Antropolog Bogusław Pawłowski w rozmowie z Tomaszem Ulanowskim)
Profesor i dziennikarz naukowy rozmawiają o agresji i miłości, kulturze i religii, o homoseksualistach i bigamistach, i o tym jak płeć wpływa na nasze zachowania. Zastanawiają się dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy i jak wiele jeszcze o sobie nie wiemy.
- Trudne emocje u dzieci
(Jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami wychowawczymi)
- Dr Ross W. Greene
Jeśli twoje dziecko jest drażliwe, wybuchowe i sprawia kłopoty, nie wiesz jak sobie poradzić, czujesz sie zmęczony, bezradny przeczytaj. Ta lektura może pomóc tobie i twojemu dziecku poradzić sobie z trudnymi sytuacjami dnia codziennego. Polecam zarówno rodzicom jak i nauczycielom i wychowawcom. Sedno metody zawarte jest w podtytule "Jak wspólnie rozwiązywać problemy w domu i w szkole". Warto przeczytać.
- „Dorosłe dzieci”
- Katarzyna Schier
Książka o tym, co dzieje się, kiedy w rodzinie dojdzie do odwrócenia ról; kiedy dziecko zaczyna realizować zadania przypisane rodzicom: zajmuje się domem, opiekuje rodzeństwem lub chorym rodzicem, staje się powiernikiem rodzica, wsparciem emocjonalnym, mediatorem w konfliktach...
Autorka, opierając się na wynikach badań i przykładach klinicznych, przedstawia związek między odwróceniem ról a trudnościami emocjonalnymi, depresją oraz zaburzeniami obrazu ciała. - Muzykofilia
- Oliver Sacks
Jedna z wielu dostępnych w księgarniach barwnych książek dr Sacksa, lekarza psychiatrii i neurologii. W Muzykofili autor pisze o wpływie muzyki na nasz mózg, o właściwościach leczniczych muzyki i jej działaniu na nasze emocje. Przedstawia doświadczenia osób zdrowych i chorych z wielką empatią i uwagą naukowca.
- Pomyleni (chorzy bez winy)
Irena Cieślińska, wyd. PWN
Autorka, z-ca dyrektora Centrum Nauki Kopernik, bardzo przystępnie opisuje przypadki różnych schorzeń neurologicznych. Sama o sobie pisze „cierpię na prozopagnozję” i dlatego postanawia pokazać jak dziwne, rzadko spotykane i nieznane choroby utrudniają życie i możliwość zrozumienia tego przez ludzi zdrowych. Pomylony, nienormalny, wariat, to epitety, którymi beztrosko określamy nieraz innych. A może każdy z nas jest w pewnym stopniu pomylony?
- Mózg i błazen
(rozmowa Marcina Rotkiewicza z profesorem Jerzym Vetulanim)
wyd. Czarne
Znany neurobiolog (i również współtwórca Piwnicy pod Baranami) opowiada ze swadą o swoim życiu, a przy okazji o neurologii, seksie, narkotykach, spotkaniach z Janem Pawłem II i moralności mózgu. Dla osób, które do tej pory nie zetknęły się z książkami prof.Vetulaniego, będzie to lektura zachęcająca do poszukania jego publikacji popularnonaukowych.
- Dobre chwile z naszym dzieckiem
Zabawy sprzyjające rozwojowi charakteru.
(Dla rodziców wszystkich małych dzieci, ale szczególnie tych, które nie rozwijają się tak dobrze, jak pozwalałyby ich możliwości. Zabawy tu opisane pozwolą przezwyciężyć lęki i smutki, które sprawiają, że dziecko nie czuje się szczęśliwe.)
- Hanna Olechowicz
Książka o życiu psychicznym małego dziecka, kiedy staje się określonym człowiekiem. Książka o tym co je smuci i co je bawi. Książka o ważnych, a jakże często nie zauważanych lub lekceważonych przez dorosłych problemach. Napisana w lekki, łatwy, zwyczajny sposób. Sprawi radość całej rodzinie.
Zabawy, które leczą , wygładzają wzajemne stosunki między rodzicami i dziećmi. Gdy te wzajemne stosunki się uładzą, wtedy dziecko będzie mogło rozwinąć skrzydła i dać z siebie wszystko, na co pozwolą mu wrodzone możliwości. - Włosy mamy
(bajka terapeutyczna)
- Gro Dahle i Svein Nyhus
Dla dzieci i dorosłych. Jak sobie radzić z chorobą rodzica, co to znaczy dla dziecka i całej rodziny. Bajka nakłania do przemyśleń i rozmowy. Zawsze warto pamiętać, że są wokół nas ludzie, którzy mogą i chcą pomóc.
- Kochaj wystarczająco dobrze
(Książka dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym dlaczego związek z drugim człowiekiem jest tak trudny , choć fascynujący)
- Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Smoczyński
Autorzy przeprowadzili 15 bardzo ciekawych rozmów z psychoterapeutami min. Bogdanem de Barbaro, Danutą Golec, Wojciechem Eichelbergerem, Bogdanem Wojciszke, Agnieszką Iwaszkiewicz.
Niektóre pytania pojawiające się w tekście:
- Co decyduje o tym, że związek jest udany?
- Dlaczego najpierw było tak cudownie, a teraz jest tak źle?
- Jak dobieramy się w pary?
- Jak być nie za blisko i nie za daleko?
- Co jest potrzebne do stworzenia dojrzałego związku?
- Twój psychologiczny autoportret
Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, postępujesz właśnie tak.
- John M. Oldham & Lois B. Morris - przeł. Agata Bielik
Bardzo cenna pozycja napisana z myślą o niespecjalistach. Umożliwiająca poznanie unikalnego profilu cech własnej osobowości, a także pomagająca w uświadomieniu sobie, że inni naprawdę są… inni, i w rozumieniu ich atutów i ograniczeń (niezwykle przydatne dla par!). Po wykonaniu zamieszczonego na początku testu – uwaga, jest długi i pogłębiony – czytelnik będzie mógł stworzyć własny psychologiczny autoportret, a następnie, zapoznając się z opisami cech, które się na niego składają, zdać sobie sprawę z bogactwa własnej osobowości oraz ocenić jej elastyczność i narosłe z biegiem lat sztywne wzorce działania. Autorzy proponują też ćwiczenia, które pomogą w rozwijaniu tego, co w nas najbardziej tętni energią i bezpiecznym uelastycznianiu skostnień, które przeszkadzają w życiu. Uczą też pogodnej akceptacji tych cech, które trzeba poznać i nauczyć się z nimi żyć, zarówno w odniesieniu do nas samych, jak i do tych, którzy nas otaczają.
- Zły pan
(bajka terapeutyczna)
- Gro Dahle i Svein Nyhus
Dla dzieci i dorosłych. Kiedy w rodzinie źle się dzieje, pojawia się przemoc i strach, bajka pozwoli rozpocząć rozmowę. Pokazać, że nie jest to sytuacja bez wyjścia, że są ludzie, którzy mogą pomóc. Uwrażliwia dzieci na krzywdę i daje nadzieję. Dorosłym daje temat do przemyśleń a może czasami działań.
- Sztuka życia według stoików
(Jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie)
- Piotr Stankiewicz
Odpowiedzi na te pytania szuka autor w starożytnej filozofii.
Piotr Stankiewicz w bardzo przystępny sposób prezentuje stoickie zasady i zestawia je z realiami XXI wieku. Okazuje się, że wskazówki starożytnych filozofów są bardzo przydatne w odnalezieniu się we współczesnym świecie, pomagają nauczyć się „sztuki dobrego życia”. Książka zawiera ważne refleksje dotyczące m.in.: samooceny, lęku przed śmiercią czy samotnością, potrzeby akceptacji, stawiania sobie wymagań i pokonywania przeciwności losu.
To nie tylko lekcja filozofii, ale bardzo dobry poradnik konkretnego sposobu myślenia, który może pomóc w innym spojrzeniu na nasze życie i jego organizację. - Sztuka leniuchowania
(O szczęściu nicnierobienia)
- Ulrich Schnabel
Warszawskie Wydawnictwo Literackie, MUZA SA
Polecam każdemu. Dla tych co zabiegani, pędzą nie mogąc odpocząć i dla tych co martwią się że tracą czas na odpoczynek - dla każdego kto żyje w tym pędzącym świecie. Ciekawa lektura sięgająca do badań naukowych, filozofii, historii ludzkości. Może pomóc w innym spojrzeniu na nasze życie i jego organizację.
- Bliżej siebie
Rozmowy z mistrzami
(O życiu, uczuciach, marzeniach, relacjach, zdrowiu, finansach i możliwości zmiany siebie)
redakcja: Dorota Krzemionka
wydawnictwo: Charaktery
Książka dla tych, którzy lubią rozmowy z ciekawymi ludźmi. O tym wszystkim co w tytule Dorota Krzemionka rozmawia z polskimi i zagranicznymi naukowcami i praktykami. Dostarcza wiedzy, prowokuje do myślenia, zachęca do dalszych poszukiwań, jest przygodą.
- Od nałogu do miłości.
(Jak wyzwolić się z uzależnienia od seksu i odnaleźć prawdziwe uczucie)
- Patrick Carnes
Bardzo dobry poradnik dla uzależnionych od seksu, współzależnionych i terapeutów. Wyjaśnia mechanizm uwikłania w nałóg i wskazuje drogę do wyzwolenia z niego. Książka napisana jest w przystępny sposób przez terapeutę, który na co dzień zajmuje się pomocą seksoholikom. Pomaga w rozpoznaniu problemu, zawiera konkretne wskazówki dla uzależnionych oraz przykłady z życia ponad tysiąca osób, którym udało się zerwać z nałogiem i stworzyć zdrowe, satysfakcjonujące związki.
- Nie chcę o tym mówić.
(Jak przerwać dziedziczenie męskiej depresji)
– Terrence Real
Dla panów ciekawych tego co się z nimi nieraz dzieje i jak sobie z tym radzić oraz, koniecznie , dla ich dziewczyn, żon i partnerek by lepiej rozumiały swego mężczyznę gdy dopada go smutek lub wściekłość.
- Rozwój psychiczny dziecka.
(Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy)
– F.L.Ilg, L.Bates Ames, S.M.Baker
Dla niespokojnych a także ciekawskich rodziców, dzieci od zera do ok.10 roku życia, sporo rzetelnych informacji oraz praktycznych porad. Warto zakupić przy okazji zaopatrywania się w pieluchy.
- „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”.
Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat.
- Joanna Faber, Julie King
Zdarza się, że jako rodzic małego dziecka czujesz się bezradny i kiedy wydaje Ci się, że wyczerpałeś wszelkie sposoby nakłonienia Twojego malca do pożądanych zachowań – sięgnij po ten poradnik. Autorki dzielą się w nim swoim bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi, rodzicami oraz innymi specjalistami i w przystępny sposób prezentują praktyczne metody i wskazówki dotyczące komunikacji i rozwiązywania problemów w codziennym obcowaniu z maluchem.
- „Najpierw pomyśl. Trening umiejętności radzenia sobie z gniewem i agresją uczniów szkół ponadpodstawowych”
– Jim Larson
Książka zawiera opis mechanizmów – społecznych, emocjonalnych i środowiskowych – powstawania i narastania u młodych ludzi gniewu oraz przeradzania się go w agresywne zachowania. Autor mający bogate doświadczenie w pracy z młodzieżą niedostosowaną lub zagrożoną niedostosowaniem społecznym prezentuje interesujące opisy konkretnych przypadków i zastosowanych metod. Książka stanowi cenną pomoc w pracy nie tylko psychologów, terapeutów i nauczycieli, ale jest dla każdego kto próbuje zrozumieć i pomóc nastolatkowi w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.
- „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”.
– Wiktor Niedzicki
Czy każde wystąpienie publiczne musi łączyć się z ogromnym stresem? Jak poradzić sobie z wygłoszeniem wykładu, poprowadzeniem konferencji, udzieleniem wywiadu w telewizji itp.? Jak się przygotować, aby nasza prezentacja była interesująca dla odbiorcy, a nam przyniosła wiele satysfakcji i zadowolenia?
Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w powyższym poradniku.
Autorem jest bowiem doświadczony popularyzator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. I choć nie każdy zostanie charyzmatycznym mówcą, to dzięki tej książce z pewnością może uniknąć wielu błędów. - Być parą i nie zwariować, wyd.Rebis 2019
- A.Gryżewski, K.Miller
Dwoje terapeutów, w przystępny sposób stara się podpowiedzieć czytelnikowi, jak żyć długo i szczęśliwie w związku, jak poznawać siebie nawzajem i unikać niepowodzeń.
Jednak ponieważ na udany związek jeszcze nie znaleziono idealnej recepty, tych którzy chcą dalej drążyć ten temat, zapraszamy do naszej Pracowni na rozmowy, porady czy terapię. - Czasem święta, czasem ladacznica
- J. Drosio-Czaplińska, J.Masłowski, wyd.Agora 2019
Dwoje terapeutów rozmawia o kobiecości. Jak określić swoją kobiecość, jak się zaakceptować w czasach, gdy nadal panoszy się patriarchat. Do czytania i przemyślenia nie tylko dla kobiet.
- Czując
- A. Jucewicz, wyd. Agora 2019
Autorka przeprowadza rozmowy o emocjach, złości, radości, smutku czy lęku ze znanymi psychoterapeutami. Każdy z nas rozszyfrowuje własne stany emocjonalne, nie zawsze sami siebie rozumiemy. A co mówią o tym wybitni specjaliści? Warto poczytać.
- Relacje na huśtawce - wyd. GWP
- Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen
To niewielka książka, której głównym są schematy zachowań, myślenia i czucia, które jak kalka powielają się w naszych relacjach.
Na samym jej początku przechodzimy przez dość obszerny test, żeby zdiagnozować swoje schematy. Następnie autorzy prowadzą nas krok po kroku przez świadomy proces przyglądania się naszym zachowaniom w relacjach romantycznych, przyjacielskich, zawodowych, rodzinnych.
„Relacje na huśtawce” to taka mentalna podróż przez samego siebie. Do tego są podane praktyczne ćwiczenia z obszaru terapii ACT, której celem jest uporządkowanie swoich myśli, większa uważność i rozumienie swoich zachowań.
Ci, co chodzą na terapię, mogą poszerzyć swój horyzont pracując dodatkowo z książką. Ci, którzy nie decydują się na terapię, znajdą tu swój zaplanowany proces zmiany. - Jak mam do ciebie dotrzeć, wyd. Santorski
- Terrence Real
Refleksje na temat tytułowego pytania pojawiającego się prawie w każdym związku. Choć próby dotarcia nie są łatwe, ale trzeba próbować by związek nie stał się smutną koniecznością.
- Strach przed piećdziesiątką, wyd. Zysk i ska
- Erica Jong
Feministyczne, kontrowersyjne i bardzo osobiste refleksje o związkach, rozstaniach, ambicjach zawodowych i rozterkach w wielu obszarach życia wraz z upływem czasu.
- Czego najbardziej żałują umierający
- Bronnie Ware, tłum. Magdalena Słysz Wydawnictwo Czarna Owca
To książka, która, wbrew tytułowi, jest bardzo optymistyczna. Budzi nadzieję, motywuje do zmiany i do szukania odpowiedzi na ważne pytania: kim jestem, czego potrzebuję. Czasami zetknięcie z odchodzącymi ludźmi, z poważną chorobą czy zagrożeniem życia zmusza do refleksji. Pozwala na nowo docenić walory codzienności i nabrać odwagi, by korzystać z możliwości, które daje nam życie i odnaleźć sens życia.
Zachęca do tego autorka, która osiągnęła wewnętrzną harmonię życia dzięki pracy w opiece paliatywnej. - Alina Gutek, Wojciech Eichelberger - Wydawnictwo Zwierciadlo
- Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć.
Alina Gutek w rozmowie z Wojciechem Eichelbergerem pokazują skale wyzwań przed jakimi stają członkowie rodzin patchworkowych. Omawiają najczęstsze problemy w tych rodzinach. Odpowiadają na powtarzające się pytania: jak układać relacje z byłymi partnerami i ich krewnymi, jak właściwie dzielić czas i uwagę pomiędzy wszystkich, którzy tego potrzebują, jak zorganizować wakacje by rzeczywiscie wypocząć itp. Jest to książka, która mówi w efekcie o budowaniu relacji i będzie interesująca nie tylko dla rodzin patchworkowych.
- Niekoniecznie depresja
- Hilary Jacobs Hendel
Autorka w bardzo przekonujący sposób pokazuje nam, że stany obniżonego nastroju, apatia, lęk, zniechęcenie czy izolacja nie zawsze muszą oznaczać depresje. Przyczyną takich objawów nie musi być choroba, ale tłumione emocje. Jak poradzic sobie z trudnymi emocjami, z przeżywaniem, a przede wszystkim z ich zaakceptowaniem?
Hilary Hendel prezentuje pomocne narzędzie zwane Trójkatem Zmiany, które pozwala zidentyfikować mechanizmy obronne, przepracować emocje hamujące, osiągnać stan otwarcia emocjonalnego oraz poprawić jakosć życia. Książka zawiera przykłady z pracy terapeutycznej i doświadczeń autorki oraz ćwiczenia ułatwiające samodzielne stosowanie tej metody. - Czy chcesz o tym porozmawiać? - Wyd. Pruszyński i Ska 2020
- Lori Gottlieb
Autorka szczerze i z pewną dozą humoru dzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Czym jest i jak przebiega terapia, czego od niej oczekujemy a co dostajemy i czy terapeuci też chodzą na swoją terapię.
- Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym jak działać, gdy emocje biorą górę.
- Agnieszka Stążka-Gawrysiak
Książka ułatwia zrozumienie świata emocji małego dziecka, daje wskazówki jak pomóc mu w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Bohaterami jest rodzeństwo, zmagające się na co dzień z różnymi problemami. Po każdym z siedmiu rozdziałów dla dzieci następuje rozdział dla rodziców, zawierający wiele ciekawych informacji na temat działania naszego mózgu, stresu i biologicznych reakcji człowieka. Dzieki tym wiadomościom rodzice mają szansę nauczyć się rozpoznawania stresorów w życiu dziecka i w odpowiednim czasie na nie reagować.
- Czuła przewodniczka
- Natalia de Barbaro
To książka o drodze do szczęścia, spełnienia, poznania i realizacji własnych potrzeb oraz życia w zgodzie ze sobą. W rozdziałach o Potulnej, Męczennicy czy Królowej Śniegu każda kobieta ma szansę odkryć cząstkę samej siebie, dotrzeć do ukrytych pragnień, odnaleźć własne zasoby, które dają siłę i odwagę do bycia sobą w tym szalonym świecie. Autorka w mądry i czuły sposób wspiera czytelniczki w tej niełatwej podróży.
- Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak.
- Katherine May – wyd. Znak Literanova
Każdy z nas czasami doświadcza stanów obniżonego nastroju, smutku, melancholii, przeciążenia codziennością, kiedy brakuje motywacji, a energia życiowa osiąga poziom minimum. Taki stan autorka nazywa zimowaniem. Co wówczas możemy zrobić, jak poradzić sobie z problemami, wykrzesać z siebie większą ochotę do działania, podejmowania wyzwań i gotowości do korzystnych zmian?
Katherine May – znana brytyjska eseistka, dzieli się z nami wskazówkami jak nauczyć się odpoczywać, aby przywrócić energię i motywację niezbędne w konfrontacji z codziennymi problemami. Odwołuje się przy tym do twórczości sławnych myślicieli i filozofów, co dodatkowo wzbogaca zawarte w książce informacje. - Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu.
- Sophie Mort – wyd. Wielka Literatura
Interesująca książka autorstwa znanej psycholożki, z której dowiemy się wiele o emocjach, ich pochodzeniu, wpływie na nasze funkcjonowanie oraz sposobach radzenia sobie, szczególnie z tymi najtrudniejszymi. Zawarte w książce porady i wskazówki pomogą poznać samego siebie i rozprawić się z fałszywymi przekonaniami na swój temat, które często hamują rozwój i stanowią barierę na drodze ku szczęściu. Sophie Mort prezentuje techniki i narzędzia pomocne w rozwijaniu naszego potencjału, takie m.in. jak: ćwiczenia uwagi, okazywania współczucia samemu sobie, walki z wewnętrznym krytykiem oraz różne metody relaksacyjne.
- Trening mózgu. 50 zadań wzmacniających lewą i prawą półkulę. – wyd. Sensus
- Charles Phillips
Trenujemy ciało, aby zapewnić sobie jak najlepsze zdrowie i kondycję. Może warto zająć się także naszym mózgiem – najbardziej skomplikowanym „narzędziem”, któremu nie dorównują, mimo dynamicznemu rozwojowi nauki, nawet najnowocześniejsze komputery. Coraz więcej wiemy o budowie i funkcjach ludzkiego mózgu, nadal jednak nie jest on do końca zbadany, a jego możliwości są nieograniczone.
Niniejsza książka może pomóc w odkrywaniu coraz to nowych możliwości naszego umysłu i w interesujący oraz zabawny sposób wskazać, jak świadomie używać obu półkul mózgowych i znacząco podnieść jakość swojego myślenia. - Strach ucieleśniony
- B.van der Kolk - wyd. Czarna owca
O traumie wojennej i o traumie domowej, codziennej, oraz o tym jak na nią reagujemy.
Humanistyczne propozycje terapii. - „Zawsze jest ciąg dalszy - rozmowy z psychoterapeutami”
- Justyna Dąbrowska - wyd. Agora 2021
Autorka przeprowadza rozmowy ze znanymi, wiekowymi już psychoterapeutami.
Punktem wyjścia jest stwierdzenie: psychoterapeuci żyją i pracują najdłużej.
Każdemu rozmówcy stawiane jest pytanie: co jest warte w życiu starania?
Rozważania na ten temat - bezcenne!
Książka pokazując bardzo różne postawy życiowe, prowokuje nas do poszukiwania odpowiedzi na pytanie co dla MNIE jest w życiu ważne. - „After life” angielski serial,
- reż. Ricky Gervais, Netflix
O radzeniu i nieradzeniem sobie z przeżywaniem żałoby. O smutku, gniewie, współodczuwaniu i o drobnych radościach.
- Dziewczyna w spektrum
- Ewa Furgał – wyd. biała plama 2022
Książka pokazuje jak wygląda świat oczami osoby w spektrum. Opisuje i przybliża wile aspektów kobiecego autyzmu, dużo mniej znanego i opisanego niż autyzm występujący u mężczyzn. Pozwala lepiej zrozumieć osoby nie neurotypowe. Porusza zarówno kwestie emocji, jak i społecznego odbioru kobiet w spektrum.
- Ostatnie chwile. Bardzo ludzkie historie.
- Kathryn Mannix, wyd. Feeria
Książka o tym jak wyglądają ostatnie chwile przed śmiercią. Jak ważna jest opieka paliatywna nad pacjentami i poruszanie tematu śmierci w instytucjach medycznych. Czemu warto porozmawiać o ostatnich chwilach również, a może przede wszystkim, z najbliższymi. Nakłania do refleksji i porządkuje wiele spraw związanych z tematem odchodzenia.
- Sztuka obsługi życia, wyd. WAM
- Dominika Dudek, Bogdan de Barbaro, Piotr Żak
Bardzo ciekawa rozmowa dwojga psychiatrów, o tym jak sobie radzić z życiem we współczesnym, tak szybko zmieniającym się świecie, jak odnaleźć spokój i nauczyć się dystansu do nowych, czasami niepokojących, zjawisk. Czyta się świetnie.
- Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Dla Nastolatek. Wyd. StudioEMKA
- Donna Dale Carnegie
Prezentowana książka zainteresuje zapewne nie tylko młodzież wkraczającą w niełatwy okres dojrzewania, ale również rodziców, marzących o przetrwaniu tego czasu. Bunt nastolatków, wzrost znaczenia relacji rówieśniczych, poszukiwanie zrozumienia i akceptacji kolegów, czasem za wszelką cenę (nawet wbrew dotychczas wyznawanym zasadom i wartościom) budzi niepokój wielu rodziców. Poradnik ten pozwoli młodzieży poznać sposoby na zyskanie sympatii i przychylności grupy, pomoże nawiązywać i podtrzymywać relacje z innymi oraz radzić sobie z trudnymi emocjami i niepowodzeniami.
Dodatkowo pozycja jest wzbogacona w testy psychologiczne i autorefleksje autorki, które urozmaicą czytanie i zachęcą do jeszcze głębszych przemyśleń.
Jeżeli masz w domu nastolatka, może warto podsunąć mu tę lekturę. - „Jak myśleć pozytywnie – 21 ćwiczeń”.
- Marta Bartosik
To kolejne już wydanie popularnego poradnika. Autorka w sposób przystępny i interesujący prezentuje ćwiczenia pomocne w rozwoju osobistym czytelnika. Przekazywane treści mają na celu osiąganie większej satysfakcji z własnego życia poprzez m.in. budowanie adekwatnej samooceny, tworzenia trwałych i szczerych relacji z innymi, skuteczne zarządzanie swoim czasem i zasobami. Pozytywne nastawienie do świata i do siebie samego może zmienić nasze życie, stać się motywatorem do działania, podejmowania nowych wyzwań, pokonywania ograniczeń i lepszego radzenia sobie z niepowodzeniami. Warto polubić siebie samego i uśmiechać się do innych.
- „Uwięzieni w słowach rodziców”.
- Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Język jest istotnym elementem naszego porozumiewania się. Słowami przekazujemy nie tylko informacje. To one, towarzysząc nam od początku życia, kształtują, nadają tożsamość, budują samoocenę, wpływają na relacje z innym. Słowa jak zaklęcia mają moc, budują lub niszczą. Na szczęście wobec tych słów – zaklęć nie jesteśmy bezbronni. Uświadomiwszy sobie, które fatalne sformułowanie steruje akurat nami, możemy je z siebie zrzucić, odwołując się do innych, uzdrawiających słów; możemy stworzyć dla siebie nową rzeczywistość i stać się w pełni sobą. Tylko od nas zależy, do których się z nich się odwołamy.
- Zachowuj się
- R.M. Samplsky - Media Rodzina 2021
Autor, profesor neurologii, cierpliwie i z dozą humoru objaśnia biologiczne przyczyny naszych zachowań i zastanawia się jak ma się do tego między innymi moralność.
Mimo pokaźnej objętości książki warto czasami poczytać i pomyśleć czemu zachowuję się tak a nie inaczej.